تاریخچه و سیر تحولات ایران و جهان (۲)

تاریخچه و سیر تحولات ایران و جهان(۲)

تاریخچه و سیر تحولات ایران و جهان (۲)

 

تاریخچه و سیر تحولات ایران و جهان

ب-  طب مکمل و جایگزین

 • استفاده از طب مکمل و جایگزین روز به روز بیشتر مورد توجه مردم قرار میگیرد به نحوی که بسیاری از بیماران ترجیح می دهند از روش های طبیعی تر و کم عارضه تر برای درمان بیماری هایشان استفاده نمایند.

  اما متاسفانه شناخت درست و کافی از شاخه های این طب در میان مردم و حتی جامعه پزشکی وجود ندارد.

  طب رایج همان روش های درمانی است که مردم در بیمارستان ها یا مراکز درمانی می بینند مانند جراحی، داروهای شیمیایی، فیزیو تراپی و … در حالی که هر روش درمانی غیر از روش های رایج مذکور که گاهی مبتنی بر تجربه، سنت و حتی شواهد و یافته های علمی است را طب مکمل یا جایگزین به شمار می آوریم.

  از جمله مهمترین شاخه های طب مکمل و جایگزین می توان به طب سوزنی، گیاه درمانی،زالودرمانی، استفاده از داروهای گیاهی، ماساژ درمانی، تغذیه، رفلکسولوژی، هومیوپاتی، یوگا و … اشاره کرد .

  انواع طب های سنتی از جمله طب سنتی ایران، چینی و آیورودا نیز از شاخه های مهم طب مکمل و جایگزین می باشند. همانطور که میدانیم طب رایج پزشکی در درمان بسیاری از بیماری ها بخصوص بیماری های مزمن ناتوان بوده و رضایت اغلب بیماران در فرایند درمان جلب نمی شود. اما ترکیب طب رایج و مکمل نه تنها می تواند درمان جامع و کاملتری را برای بسیاری از بیماری های صعب العلاج به ارمغان آورد بلکه به بیماران قدرت انتخاب بیشتری را می دهد و هزینه های بیمار و هزینه های تحمیل شده به جامعه را نیز کاهش می دهد. تاریخچه طب نشان می دهد از زمان های قدیم اوهام و خرافات همراه طب بوده است و جامعه، هیچگاه از خطرات افراط و تفریط در امان نبوده؛ لذا بزرگنمایی و تأثیرات طب جایگزین در بعضی از افراد بقدری شگرف است که هر انسان عاقلی را به تامل وا می دارد و از طرفی میزان صدمات جبران ناپذیر استفاده ناصحیح از این طب نیز بسیار با اهمیت است.

  گردش مالی طب مکمل و جایگزین در سال ۲۰۱۵ بیش از ۴۰میلیارد دلار بوده است.

 • با توجه به اقبال جهانی و ایرانی به سمت طب مکمل بازار بسیار خوبی فراروی کارآفرینان قرار گرفته است.

Share this post

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *