حجامت ۱۸ و ۲۱ نقطه‌ای فریب است

ضرورت انجام حجامت در سلامتکده‌های طب سنتی محمود خدادوست در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس، در ارتباط با موضوع حجامت

حجامت ۱۸ و ۲۱ نقطه‌ای فریب است

ضرورت انجام حجامت در سلامتکده‌های طب سنتی

محمود خدادوست در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس، در ارتباط با موضوع حجامت، اظهار داشت:

در حال حاضر به صورتی در جامعه القا شده است که طب سنتی برابر با حجامت بوده و هر کسی که با هر مشکلی به پزشک مراجعه می‌کند، بدون اینکه شرح حال آن گرفته شود، حجامت برای آن توصیه می‌شود.

وی افزود:

ممکن است با حجامت اتفاقاتی در بدن فرد ایجاد شود که تا چند روزی فرد احساس خوبی داشته باشد، مثل حالتی که در طب رایج به فردی که با هر شکایتی به پزشک مراجعه کرده، کورتون و دگزامتازون تجویز کنند.

رئیس اداره طب سنتی وزارت بهداشت ادامه داد:

هم برای تجویز کورتون و دگزامتازون در طب رایج و هم در ارتباط با توصیه برای حجامت در طب سنتی اندیکاسیون داریم

اگر این مسئله در جای خود مورد استفاده قرار نگیرد، می‌تواند عوارض زیادی را برای فرد به همراه داشته باشد.

خدادوست با اشاره به اینکه پوکی استخوان از جمله مشکلاتی است که تجویز کورتون یا دگزامتازون بدون بررسی برای فرد ارائه شود، گفت:

متأسفانه امروزه حتی برخی از افراد که دارای تحصیلات بالای دانشگاهی هستند نسبت به حجامت آگاهی لازم ندارند و اذعان دارند که ما نزد پزشک و غیرپزشک رفته که برای ما حجامت ۱۸ نقطه‌ای یا ۲۱ نقطه‌ای برای پاکسازی کل بدن دادند.

وی با بیان اینکه گاهی رقم‌هایی حدود ۲۰۰ تا ۷۰۰ هزار تومان در قبال انجام حجامت‌های ۱۸ و ۲۱ نقطه‌ای از افراد دریافت می‌شود، افزود:

هیچ‌کدام از عناوین حجامت ۱۸ یا ۲۱ نقطه‌ای در طب سنتی وجود ندارد و حتی توصیه شده که در یک زمان از دو روش استفراغی و یا از دو مکان یک استفراغ یا دفع ماده زاید نباید در بدن صورت گیرد.

رئیس اداره طب سنتی وزارت بهداشت گفت:

بنابراین فردی که در یک زمان برای آن حجامت عام می‌کنیم، حق نداریم هم‌زمان حجامت ساق نیز برایش انجام دهیم، چه رسد به اینکه برای فرد هم‌زمان در ۱۸ نقطه یا ۲۱ نقطه بدن آن حجامت شود و در هیچ جای کتاب‌های طب سنتی ایران چنین مسئله‌ای وجود ندارد.

خدادوست با تأکید بر اینکه متأسفانه از باورهای مردم در زمینه حجامت توسط برخی از افراد سودجو سوءاستفاده می‌شود، عنوان کرد:

به اسم پاکسازی بدن، حجامت ۱۸ یا ۲۱ نقطه‌ای انجام داده، در حالی که حجامت، پاکسازی موضعی است و پاکسازی عام نیست.

وی اضافه کرد:

انجام حجامت در فصل مناسب نیز مدنظر قرار داشته، همچنین این مسئله می‌تواند مرتبط با شغل فرد نیز باشد، همچنین جنسیت و نوع بیماری فرد در کتاب‌های طب سنتی برای انجام حجامت حائز اهمیت است و صراحتاً انجام حجامت و موضوعات مرتبط با آن ذکر شده است.

رئیس اداره طب سنتی وزارت بهداشت گفت:

به کسانی که به فکر توسعه طب سنتی هستند ، بارها توصیه کرده‌ام که وقتی افراطی‌گری در استفاده از طب سنتی انجام شود ، عارضه آن دچار مردم شده و ریشه‌های این طب نیز خشکانده می‌شود .

بنابراین ، تأکید می‌کنم افرادی که می‌خواهند از ظرفیت طب سنتی استفاده کنند ، حتماً به مراکز مجاز مراجعه کنند .

خدادوست با اشاره به اینکه در حال حاضر ۲۱ سلامتکده طب سنتی در کشور داریم، افزود:

متخصصین طب سنتی در این سلامتکده‌ها صلاحیت انجام حجامت را داشته و با استفاده از شرح حال بیمار ، توصیه می‌کنند که آیا اصلاً حجامت برایشان ضرورت دارد یا خیر .

وی تأکید کرد :

در کتاب‌های طب سنتی اشاره شده است که اولین راه درمان در بیماری ، حجامت نیست بلکه اولین قدم درمان، اصلاح سبک زندگی است . باید به مردم آموزش دهیم که در چه شرایط آب و هوایی بهترین سبک زندگی را داشته باشند ، همچنین در مصرف مواد خوراکی چه نکاتی را رعایت کنند .

رئیس اداره طب سنتی وزارت بهداشت خاطرنشان کرد :

رعایت مسائل خواب و بیداری ، فعالیت بدنی مناسب و روش‌های پاکسازی مواد زائد از بدن ، از جمله موضوعات دیگری است که قبل از حجامت در طب سنتی مورد توجه قرار گرفته است .

خدادوست با اشاره به اینکه امروز یکی از مشکلات مردم کشور که مرتبط با بیماری‌شان است مسئله یبوست است ، گفت :

در صورتی که به این مسئله توجه شود، بدن به میزان زیادی پاکسازی در آن صورت می‌گیرد .

وی گفت : توجه به عرایض نفسانی نیز در طب سنتی مورد توجه قرار دارد و در صورتی که به ۶ اصل ضروری طب سنتی توجه کرد ، پیشگیری در امر درمان به میزان بسیار زیادی محقق شده است .

شرکت صنعتی زالو پروران راگا

۵۵۹۷۳۶۵۱ – ۳۳۷۴۱۶۵۴

Share this post

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *