خدمات طب سنتی و زالو درمانی

خواص درمانی زالو آن چنان زیاد است

خدمات طب سنتی و زالو درمانی

بررسی اجمالی زالو درمانی

با ورود داروهای شیمیایی و روش های جدید درمانی، داروها و روش های مورد استفاده در طب سنتی،  به تدریج به فراموشی سپرده شدند.

اما با مرور زمان مشخص شد که استفاده از داروهای شیمیایی ممکن است عوارض نامطلوبی داشته باشد و داروها و روش های جدید ممکن است در مواردی هزینه زیاد یا اثربخشی کمی داشته باشد.

با علم به این مساله، به تدریج داروهای گیاهی و روش های طب سنتی با اقبال مواجه شدند، به طوری که اکنون در کشورهای توسعه یافته جهان، درصد بسیار بالایی از داروهای مصرفی را داروهای با منشا گیاهی تشکیل می دهند.

علاوه بر داروهای گیاهی، روش های سنتی درمان مثل زالو درمانی هم با اقبال مواجه شدند و چنان شد که سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA)، استفاده از زالو را به عنوان ابزار درمانی مورد تایید قرار داد.

زالو جانور شگفت انگیزی است که به خاطر خواص درمانی متعدد و عجیبش، آن را در غرب جراح کوچولو (Micro Surgeon) نیز می نامند. زالو هنگام مکیدن خون، مواد متنوعی ترشح می کند که در بعضی از متون، تعداد این مواد تا ۱۰۰ نوع هم گفته شده است. خواص این مواد به شرح زیر است:

  • خاصیت بی‌حس‌کنندگی
  • خاصیت گشادکنندگی عروق
  • خاصیت ضدانعقادی
  • خاصیت آنتی بیوتیکی
  • خاصیت ضدالتهابی و ضدلخته‌ای  و ….

خواص درمانی زالو آن چنان زیاد است که كرسی زالو درمانی دانشگاه سن پترزبورگ (MAPS) توصیه می‌كند :

“ما معتقدیم هر پزشكی اعم از جراح، اونكولوژیست، ارتوپد، دندانپزشك، ژنیكولوژیست و … باید توانایی های درمانی زالو را بشناسد و از آن استفاده كند. زالو توانایی درمان گروه متنوعی از بیماری ها نظیر زخم معده، كولیت، پروستاتیت، برونشیت، ‌التهابات كبد و كیسه صفر، گاستریت، هموروئید، بیماریهای پوستی، اسپاسم عضلانی، واریس، نازایی، آدنوم پروستات،‌ ناباروری مردان، كاهش میل جنسی ،‌الكلیسم، ترك اعتیاد مواد مخدر را دارد.”

پیشنهادات

باتوجه به اقبال روزافزون طب مدرن به زالو درمانی و تاثیرات درمانی غیرقابل انکار زالو درمانی پیشنهادات زیر موجه بنظر می رسد:

پیشنهاد اول

 هر پروسجور طبی در کنار مزایای خود می تواند اثرات جانبی و ریسکهای گوناگونی به دنبال داشته باشد.  درمان با زالو نیز از این قاعده مستثنی نیست.

وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی  جهت قطع هر گونه سودجویی افراد ناصالح باید چارچوب های دقیق نظارتی بر امر درمان با زالو اعمال نماید و با معرفی مراکز تایید شده و کنترل شده و دارای مجوز در عین حالی که زالودرمانی را ضابطه مند خواهد کرد ، عموم را از مزایای درمانی زالو ( که در برخی موارد هیچ جایگاهی ندارد ) بهره مند خواهد ساخت. احتمال انتقال ایدز و هپاتیت نمی تواند دلیلی بر تعطیلی و حذف پدیده زالو درمانی باشد.

پیشنهاد دوم

ارزش جهانی زالو بین ۶ -۲ دلار ( هر عدد زالو ) برآورد شده است.

با توجه به اینکه مرغوبترین نژاد زالو (  زالوی شرقی یا پارسی ) در ایران قابل تکثیر است، شایسته است.

وزارت بهداشت با همکاری وزارت جهاد کشاورزی اقدام به تکثیر و توزیع زالوهای طبی و یکبار مصرف  جهت مصارف داخلی و صادرات خارج کشور داشته باشد.

( باتوجه به این حقیقت که مصرف زالو،درکلینیکهای کشورهای توسعه یافته بطور چشمگیری در حال افزایش است .) که با این طریق بحث آلوده بودن زالوها نیز چاره خواهد شد.

پیشنهاد سوم

وزارت بهداشت ، دانشگاههای علوم پزشکی و مراکز تحقیقاتی و علمی کشور باید روی مکانیسم عمل  زالو ، ترکیبات بزاق زالو ، اثرات محلی و عمومی درمانی زالو ، اندیکاسیونها و کنترااندیکاسیونهای زالودرمانی ، و سایر جنبه های درمانی زالواندازی مطالعات کاربردی و دقیق داشته باشد.

تا نتایج تحقیقات حاصله به مجامع علمی داخل و خارج از کشور عرضه شده و محققین و پزشکان علاقمند به زالودرمانی با اساس علمی کافی در حیطه های طب سنتی و طب مدرن اقدام به درمان با زالواندازی بنمایند.

Share this post

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *