درمان و پیشگیری واریس پا با زالو درمانی

درمان و پیشگیری واریس پا با زالو درمانی

درمان و پیشگیری واریس پا با زالو درمانی

واریس پا

بسیاری از زنان و مردان به دنبال راهی برای از بین بردن رگ‌های واریس پا در بدن خود هستند . زالو درمانی یکی از بهترین روش های درمان واریس پا می باشد. داشتن رگ‌های واریسی مشکلی است که باعث خجالت‌زدگی فرد از ظاهر خود شده و اعتمادبه‌نفس او را پایین می‌آورد .

رگ‌های واریسی تنها مشکل زیبایی برای فرد ایجاد نمی‌کنند ، بلکه می‌توانند مشکلات جدی دیگر مانند ورم پا، تغییر رنگ پوست، خونریزی، تشکیل لخته خون و عفونت را نیز ایجاد کنند.

بیماری واریس رو می توان با عمل های گوناگون درمان کرد ولی بهترین راه درمان واریس زالو درمانی می باشد.

علل بروز واریس

بیماری واریس در رگ‌هایی ایجاد می‌شود که خون حاوی مواد ( که در نتیجه سوخت و ساز بدن تولید می شود) را، از بافت‌ها به سمت قلب هدایت می‌کنند (سیاهرگ‌ها). این رگ‌ها زمانی به شکل واریس در می‌آیند که دیواره‌ی آن‌ها قابلیت ارتجاعی خود را از دست می‌دهد و در نتیجه این رگ‌ها ضعیف شده و دیگر نمی‌توانند خون را از بافت‌ها بیرون کشیده و به قلب برسانند.

رگ‌های واریسی بر اثر روان نبودن جریان خون در پاها و عمدتا در زمانی ایجاد می‌شود که هنگام تحمل وزن بدن توسط پاها، جریان خون در ساق پا و ران‌ها مسدود می‌شود. البته علاوه بر پاها، ممکن است رگ‌های واریسی در بازو‌ها نیز ایجاد شوند.

علت اصلی بروز واریس می‌تواند به عوامل مختلفی مانند ژنتیک و عوامل ارثی یا داشتن اضافه وزن مربوط باشد. ممکن است داشتن عادات غلط در زندگی مانند سر پا ایستادن به مدت طولانی، کم‌تحرکی و ورزش نکردن، پوشیدن کفش پاشنه بلند و همچنین ابتلا به کلسترول بالا و دیابت نیز در بروز واریس موثر باشند.

علاوه بر تمامی این موارد، تقریبا اکثر زنان در دوران بارداری به واریس دچار می‌شوند.

علائم واریس

  در ابتدا شخص در پاهای خود احساس سنگینی می‌کند و عضلات او دچار درد و گرفتگی می‌شوند و شخص در ران و پاهای خود احساس گرگرفتگی می‌کند. درد پاها معمولا در اوایل شب و به خاطر اختلال در جریان خون پا ایجاد می‌شود.

 پاها به سادگی دچار گرفتگی می‌شوند، حتی در شرایطی که در حالتی کاملا ریلکس و راحت قرار دارند.

  شکل‌گیری مویرگ‌های اتساع یافته که از زیر پوست برآمده شده‌اند و به شکل تار عنکبوت هستند.

تغییر رنگ پوست در اطراف مچ پا که به علت اختلال در گردش خون است و همچنین دیر خوب شدن زخم‌هایی که در اطراف مچ پا ایجاد می‌شوند.

    ورم پا به علت تجمع خون در پا

   تغییر در شکل ظاهری رگ‌هایی که نزدیک سطح پوست هستند و در ناحیه پشت ساق پا هستند.

این رگ‌ها به صورت پیچ در پیچ و به رنگ کبود در می‌آیند. این حالت از علامت‌های ابتلای مزمن به واریس است.

چه غذاهایی مفید هستند ؟

اگر از مشکل ورم پاها و درد و ناراحتی ناشی از مشکلات وریدی در پا و بروز رگ‌های واریسی رنج می‌برید ، باید بدانید که تنها نیستید .

تخمین زده شده که در حدود ۳۰ تا ۶۰ درصد از افراد بزرگسال از این مشکل رنج می‌برند . این مسئله علاوه بر این که برای افراد خجالت‌آور است ، گاهی دردناک می‌شود و راه رفتن و ایستادن را  برای شخص مشکل می‌کند .

 برطرف کردن يبوست گام نخست در بهبود اين بيماری است . یبوست فشار وارد بر سیاهرگ های ساق پا را افزایش می دهد و منجر به تشكيل واريس ميشود

رژيم غذايي غني از فيبر سبب کاهش يبوست و پيشگيري از بروز واريس ميشود برای حجیم کردن مدفوع و پیشگیری از یبوست مصرف غلات صبحانه سبوس دار ، نان سبوس دار ، پاستا و برنج توصیه  ميشود

غلات غني از فيبر نامحلول، مدفوع را حجيم آرده و آب را در خود نگه ميدارندمدفوع حاصل شده نرمتر و بزر گتر بوده و آسانتر از دستگاه گوارش عبور مي کند.

بدين ترتيب فشار کمتري به وريدهاي پا وارد ميشود .اين نكته حائز اهميت است که افزايش دريافت فيبر در رژيم غذايي بايد همراه با افزايش دريافت آب، حداقل به ميزان ۶ ليوان در روز باشد .

  سبزيجات داراي برگ سبز و انواع کلم به وسيله تامين فيبر نامحلول به ويژه در طول دوران بارداري اهميیت دارد . چرا که در این زمان ، سطوح بالای هورمون پروژسترون سبب آهسته کردن انقباضات روده بزرگ میشود واحتمال بروز یبوست را افزايش ميدهد.

پیشگیری از واریس

در هنگام نشستن پاهاي خود را روي هم نياندازيد .

به طور منظم ورزش کنيد 

راهپيمايي به جريان خون در پاها از طريق ايجاد انقباض عضلاني و قدرت وريدي کمك مي کند .

وزن خود را کم کنيد .

از ايستادن طولاني مدت اجتناب کنيد

اگر شغل شما ايجاب مي کند براي مدت طولاني سر پا بايستيد وزن خود را به طور مرتب هر چند دقيقه يك بار از يك پا بر روي پاي ديگر بياندازيد .

هرگز لباسهاي تنگ که نواحي کشاله ران ، مچ دست و پاها را فشار ميدهد نپوشيد .

از غذاهاي پرالياف مانند نان غلات کامل، ميوه و سبزي تازه و سبوس غلات استفاده کنيد.پيشگيري از يبوست مانع از ايجاد فشار بر عروق ميشود .

درحال استراحت پاهاي خود را بالا قرار دهيد .

در رانندگي هاي طولاني مدت هر ۴۵ دقيقه بايستيد وکمي راه برويد.

 

درمان به روش زالو درمانی :

 

در جلسه اول روی هر پا ۱۰ عدد زالو انداخته شود و در جلسه دوم یعنی ۲۰ روز بعد به اطراف واریس و سیاهرگ های آسيب ديده در هر پا ۱۰ عدد زالو بياندازيد.

پس ازحمام ، آب سرد به پاها بزنيد، درهنگام شب دوبالشت زير پاها و بالشتي کوچك زير سرقراردهید .

پاها را روغن بادام مالیده و ماساژ دهید و روزی دو لیوان آب زرشک بخورید .

هنگام خروج از حمام، چند ثانيه آب سرد بر روي پاهايتان بگيريد تا از واريس جلوگيري شود.

Share this post

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *