سیر تحولات ایران و جهان (۳)

سیر تحولات ایران و جهان (۳)

سیر تحولات ایران و جهان (۳)

  • سیر تحولات ایران و جهان
  • ج- طب سنتی اسلامی

پزشکی همراه همیشگی انسان در طول زندگی است چون که درد و رنج جزئی از زندگی بشر است، لذا همواره دنبال درمان بوده و هست. مردم ایران، یونان، چاد، آشور، مصر و تمامی تمدن های اولیه بشری اطلاعاتی در مورد طبابت داشته اند. مهمترین دوره های مختلف طبابت و تجویز دارو در ایران عبارتند از:

۱- هخامنشیان                              ۲- ساسانیان                     ۳- اسلامی

دوره هخامنشیان یکی از سودمندترین و درخشان ترین ادوار در ۲۵۰۰ سال گذشته بوده است و همواره به جهت تاکید بر موضوعات مختلف ازجمله بهداشت از جایگاه ویژه ای برخوردار بوده و پزشکان در این دوره براساس اهمیت تقسیم بندی شده اند. پزشکان دارو (داروساز) – جراح – روان درمان گرها و پزشکان گیاهی و با انتقال به دوره ساسانیان با توجه به اختلاف بین امپراطورها و پزشکان، دانشمندان و حکیمان برای یادگیری طب ایرانی به ایران مهاجرت کردند و پس از آن مدرسه جندی شاپور ساخته شد و با برپایی اولین کنگره پزشکی در دوران حکومت انوشیروان انقلاب بزرگی در طب ایران و جهان ایجاد شد و پس از ورود اسلام به ایران این میراث قدیمی به مسلمانان واگذار شد و در دوره عباسی با انتقال جندی شاپور به بغداد این مرکز به تدریج به کانون علم طب تبدیل گردید و با در نظر گرفتن آموزه های اسلامی پیشرفت های زیادی در علم طب، ترجمه و تألیف متون پزشکی پدید آمد. و اکنون طب سنتی ایران با توجه به ریشه های عمیق فرهنگی و امکانات متناسب با وضعیت موجود در عین رشد و شکوفایی امکان کمک رسانی و ارائه خدمات در سطوح مختلف بهداشت و درمان در جامعه را دارد و جایگاهی مهم و ارزشمند در سیستم کلان بهداشتی درمانی کشور دارد.

توجه و اهمیت دادن به همین موارد ظریف و آگاهی از اهمیت کاربردی طب ایرانی در حوزه بهداشت و درمان و کلاً نظام سلامت کشور موجب شده که مقام معظم رهبری در ابلاغ سیاست های کلی سلامت جایگاه طب سنتی اسلامی را به عنوان یکی از اصول مهم و کاربردی در نظر بگیرند.

از سال ۱۳۸۲ رشته تخصصی طب سنتی (طب ایرانی) به صورت آکادمیک فعالیت خود را در تعدادی از دانشگاه های علوم پزشکی کشور آغاز کرده است. و در حال حاضر تعداد دانشکده ها و گروه های آموزشی طب سنتی در کشور افزایش یافته و سیستم علمی و دانشگاهی هم در خصوص تأسیس و راه اندازی این رشته اقبال چشمگیری داشته است.

هم اکنون لازم است با توجه به منویات مقام معظم رهبری در این خصوص تلاش و کوشش در تمامی رده ها در راستای رشد و اعتلای هرچه بیشتر طب سنتی و کاربردی کردن بیش از پیش در تمامی حوزه های بهداشت و درمان مدنظر قرار گیرد.

لازم به ذکر است درحال حاضر بیش از ۷۰ درصد از جمعیت مردم جهان از خدمات طب سنتی، مکمل و جایگزین و داروهای گیاهی و محصولات طبیعی درمانی استفاده می نمایند.

افزایش شتابدار گردش مالی طب سنتی در کشورها و سایر نقاط جهان توجه روز افزون سرمایه گذاران به این صنعت را به خود جلب کرده است.

Share this post

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *