مقایسه انواع زالوی طبی

مقایسه انواع زالوی طبی

مقایسه انواع زالوی طبی

در حال حاضر در دنیا بیش از ۶۰۰ گونه زالو شناخته شده اند که از این بین حدود ۱۵ گونه خاصیت خونخواری دارند و سه گونه هیرودو وربانا – هیرودو مدیسینالیس – هیرودو اورینتالیس هستند که در کارگاههای پرورش زالو جهت تکثیر و پرورش و پزشکان و درمانگران برای مصارف پزشکی بیشتر استفاده می نمایند.

هیرودو وربانا

در کشورهای آسیایی و اروپایی و آمریکایی از این گونه زالو بیشتر برای درمان استفاده می نمایند. نسبت به دو گونه دیگر مقاوم تر بوده و ضریب تکثیر آن در مولدهای بالای ۱۰ گرم تعداد ۳۶ لارو می باشد و میانگین تعداد کوکون گذاری ۳,۵۹ قطعه به ازای هر زالوی بالغ است.

هیرودو مدیسینالیس

در کشور ایران به عنوان زالوی طبی بیشتر کاربرد دارد و در کشور های دیگر جهت تولید فرآورده های جانبی زالو از آن استفاده می شود. ضریب تکثیر آن در مولدهای بالای ۱۰ گرم تعداد ۳۱ لارو می باشد و میانگین تعداد کوکون گذاری ۴,۳ قطعه به ازای هر زالوی بالغ است.

هیرودو اورینتالیس

در کشورهای حاشیه دریای خزر از جمله ایران این نژاد بسیار یافت می شود و در بحث درمان و نیز فرآورده های جانبی زالو کاربرد زیادی دارد. ضریب تکثیر آن در مولدهای بالای ۱۰ گرم تعداد ۲۶ لارو می باشد و میانگین تعداد کوکون گذاری ۳,۷ قطعه به ازای هر زالوی بالغ است.

مطالب پیشنهادی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *