پرورش زالو به سبک ایرانی – راگا

پرورش زالو به سبک ایرانی

پرورش زالو به سبک ایرانی – راگا

با سلام به مخاطبان گرامی،

در این مقاله سعی بر آن دارم تا مطالب ناگفته از صنعت زالوی کشورم ایران را بیان کنم و امید آن دارم تا راهگشای کسانی باشد که قصد ورود به این صنعت را دارند.

هر روزه تعداد زیادی افراد مشتاق به ورود به شغل پرورش زالو با شماره های دفترم و یا شماره تلفن همراهم تماس می گیرند و اعلام می کنند که من می خواهم وارد این شغل شوم و مطالب زیادی مانند این را مطرح می کنند:

  • آیا این کار آینده دارد؟
  • آیا من در این کار موفق می شوم؟
  • من جوان بیکاری هستم و می خواهم پول قرض کنم و وارد کار زالو شوم.
  • این کار اشباع نمی شود؟
  • اگر روزی یک یا دو ساعت وقت بگذارم کافی است؟
  • آیا با سرمایه ۲۵ میلیون تومان ماهی یک تا دو میلیون تومان درآمد در می آورم؟

و هزاران سوال دیگر…..

به عنوان کسی که از نزدیک در کار پرورش و تکثیر زالو مشغول است و از صفر کار را شروع کرده و همه مسایل موجود را از نزدیک لمس می کند به تمام عزیزانی که می خواهند با این شغل امرار معاش کنند توصیه می کنم اگر ورود به صنعت زالو صرفا برای پول است ارزشی محسوب نمی شود و بایستی عشق و علاقه به زالو و کار تولید زالو در شما وجود داشته باشد. و بدانید که اگر علاقه به کاری باشد حتما در آن کار موفقیت حاصل می گردد. از طرفی این کار نیاز به سه مشخصه در هر فرد پرورش دهنده زالو دارد: نظم، دقت، پشتکار. و اگر این سه خصیصه را در خود می بینید وارد کار شوید ولا غیر که جز زیان مالی چیز دیگری برایتان نخواهد داشت.

توصیه دیگر اینکه همیشه کار تولید با مشکلات مختلف همراه است و مخصوصا در کشور عزیزم ایران این مشکلات دو چندان است، پس چه کنیم؟ حتما در مقیاس کم شروع به تولید و پرورش زالو نمایید و پس از اینکه یک دوره را با موفقیت طی نمودید و از آن کسب درآمد کردید شروع به گسترش کار خود نمایید و بدانید اگر سلطان زالو کشور هم مشاور و همراه شما باشد باز هم کسی که مسئول کار پرورش زالو است شخص شما هستید و مسلما تلفات جزء جدایی ناپذیر شغل است و بایستی در هر کاری خاک آن را خورد (شاگردی نمایید) تا به مرحله استادی رسید. پس اینکه فکر کنیم یک شبه یا یک ساله پول دار می شویم. خیر اینطور نیست.

توصیه چهارم: هر کاری در هر زمانی مشتاقان خاص خود را دارد. اگر کسی به شغلی علاقمند باشد حتما اگر اشباع هم شود راه ادامه دادن و فروش را پیدا خواهد کرد. به قول بزرگی که می فرماید هنگامی که از مرز شکست گذر نمایید معجزه در حال رخ دادن است. مثال زنده آن شغل تولید ورمی کمپوست است که ده سال پیش در ایران بسیار شکوفا شده بود وبنابر دلایلی همچون کلاهبرداری عده ای و نیز روی آوردن زیاد مردم با رکود (اشباع شغل) مصادف شد. دوستانی دارم که همان سالها در این شغل وارد شده بودند و علیرغم رکود آن به تولید ادامه دادند و الان که دوره پسارکود در صنعت ورمی کمپوست طی شده و عده زیادی از افراد تازه کار از آن خارج شده اند همان دوستان بسیار خوب دارند کار می کنند و درآمد های خوبی کسب می کنند. پس پشتکار لازمه در آن کار پاداشی جز موفقیت برای آنها نداشت و اینک در صنعت زالو نیز همین در حال وقوع است.

توصیه آخر اینکه اگر فکر کنید زالو به عنوان شغل دوم یا سوم یا دست آخر شما باشد و بعد از خستگی فارغ شدن از مشاغل دیگرتان بخواهید پرورش دهنده زالو شوید مطمئنا نتیجه قابل قبولی کسب نخواهید کرد. بایستی در کنار عشق و علاقه، اهمیت به زالوی خود بدهید تا همان را هم از کائنات دریافت کنید.

موفق و پیروز باشید

عباس ابوحمزه

زمستان ۱۳۹۶

Share this post

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *