پرورش زالو کاری نو و پردرآمد

پرورش زالو کاری نو و پردرآمد

پرورش زالو کاری نو و پردرآمد

مقاله چاپ شده در هفته نامه خبر کویر به قلم مهندس ابوحمزه:

شغل پرورش زالو ، کاری نو و پر درآمد

         در دورانی که هیاهوی ماشینی شدن زندگی برتمامی احوالات انسان سایه افکنده واز آب و غذا و نحوه زندگی تا بیماریها و درمان آنها را فرا گرفته ،اکثر مردم به دنبال راهی برای درمان وپیشگیری از بیماری ها به صورت طبیعی وبدون عوارض می گردند.

      از پیامبراسلام (ص)سوال شد، ای رسول خدا، آیا به سراغ معالجه و درمان برویم؟ آن حضرت در جواب فرمود :”خدای متعال هیچ درد وبیماری نفرستاد، مگر آنکه برای آن درمانی قرار داد، جزمرگ که درمانی برای آن نیست.”

     مکتب غنی اسلام همانگونه که به تمامی جهات مادی و معنوی انسان توجه دارد به بحث بیماری ها ودرمان و پیشگیری آن نیز با دید وسیع نگریسته است. ودر قرآن کریم در سوره های نجم آیه۳۲ ، حج آیه ۵ و علق آیه ۲  از علق (زالو) نام برده است وچه بسا کسی که زالو وخدمات ارزنده آن را بشناسد به قدرت و عظمت این جراح کوچک و خالق بی همتای آن پی خواهد برد.

      سابقه زالو درمانی به بیش از ۲۵۰۰سال در جهان می رسد، این موجود کوچک چندگرمی سابقه دیرینی در درمان انواع بیماری ها از جمله سکته قلبی وگرفتگی عروق قلب ، سکته مغزی ، واریس پا ، سینوزیت ،رفع موهای زائد ،درمان جوش صورت وکک و مک ، دیسک کمر، سیاتیک ،واریکوسل ،کیست رحم، نازایی زنان ومردان ،پیوند اعضای قطع شده وبسیاری بیماری های دیگر دارد. و ابن سینا پزشک ایرانی اولین کسی بود که زالو را تشریح و دسته بندی نمود ودر کتاب قانون خود در خصوص زالو درمانی مطالبی را بیان نمود و حال آنکه ما ایرانیان که صاحب سبک ونظر در این زمینه بودیم و هستیم زالو درمانی را فراموش کرده و به درمان کلاسیک پرداخته و از طب سنتی اسلامی خود غافل شدیم تا آنجا که در این غفلت ما کشور های غربی به ترجمه آثار ابو علی سینا ودیگر پزشکان صاحب نام ما پرداخته و زالو درمانی به عنوان یک رشته درمانی در دانشگاههای اروپایی و غربی تدریس شده و در بیمارستانهای آنها مراکزی جهت زالودرمانی و طب سنتی احداث گردیده وکار تا آنجا بالا گرفت که درسال ۲۰۰۴ میلادی سازمان غذا و داروی ایالت متحده آمریکا زالو را به عنوان یک وسیله جراحی به رسمیت شناخت واز آن پس در بسیاری از کشورها به درمان با آن روی آوردند.

و اما کشورما ایران با وجود اینکه مهد علم و طب جهان بوده واز آن غافل شده بود ، خوشبختانه مجدد به آن روی آورده و شاهد گسترش طب سنتی و زالو درمانی در کشورمان در سالهای اخیر به همت بزرگان و طلایه داران طب سنتی هستیم.

علاوه بر رونق رشته زالو درمانی در کشور ما،  نیاز به مصرف زالوی پزشکی روز به روز بیشتر احساس میشود و در این راستا شغلی نو و پر بازده به نام پرورش زالو شکل گرفته است که در کشور هایی همچون روسیه حدود ۱۵۰ سال قدمت دارد و در ایران در سه چهار سال اخیر راه افتاده وعده ای از جوانان ایران به سمت راه اندازی مزرعه پرورش زالو روی آورده اند. از آنجایی که راه اندازی مزرعه پرورش زالو در فضای کم امکان پذیر است و با توجه به بالابودن ضریب تکثیر زالو، نرخ بازدهی این کار بالا بوده ودر قالب طرح های خانگی، نیمه صنعتی و صنعتی از هزینه ۱۵میلیون تومان به بالا قابل احداث میباشد .

به تمامی کسانی که قصد ورود به صنعت زالو را دارند توصیه میکنم به مراکز معتبر جهت امر آموزش پرورش زالو مراجعه نمایند واز نزدیک در کارگاه شرکت های مجری بحث آموزش حضور یابند تا جدای از مسائل تئوری حتما کار عملی را هم انجام دهند.

یکی از معتبرترین مراکز پرورش زالو، شرکت صنعتی زالو پروران راگا میباشد که به صورت تخصصی در زمینه زالو وفراورده های جانبی آن مشغول به تحقیق و فعالیت است و کتاب پرورش زالو نیز به قلم مهندس عباس ابوحمزه (مدیریت شرکت) نگارش یافته است. ودر زمینه پرورش زالو صاحب ابتکارات و اختراعات متعددی می باشند.

تلفن های دفتر: ۵۵۹۷۳۶۵۱ – ۳۳۷۴۱۶۵۴

Share this post

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *