تنوع زالوها

تنوع زالوها

بررسی علمی تنوع زالوها

زالوها بر اساس شیوه های متفاوت تغذیه طبقه بندی شده اند. یک گروه از زالوهای آرواره دار یا گناتوبدلیدا مانند اعضای خانواده ی هیرودینیده یک برآمدگی سوزن مانند به نام خرطوم را داخل بدن میزبان فرو برده و آنزیمی به نام همتین ترشح می کنند که لخته های خون ایجاد شده را حل می کند. زالوهایی که از مایعات بدن کرم ها و حلزون های کوچک آب شیرین تغذیه می کنند، چنین دستگاهی دارند.

یک گروه زالوهای کرمی یا فارینگوبدلیدا آرواره یا دندان ندارند و کل شکار را می بلعند. غذای این ها به طور عمده شامل بی مهرگان کوچک است.

زالوها آنلیدهایی هستند که هر دو اندام پانما و تارچه در ساختار تشریحی آن ها کاهش یافته است. برخی مکنده ی خون مهره داران یا بی مهرگان بوده ( مانند گونه پیسیکولیده ) وسایر گونه ها اغلب شکارچی و یا حتی زباله گرد می باشند. اغلب ساکن آب های شیرین (هر دو آب های ساکن و جاری) هستند. اما گونه های دریایی یا خشکی زی نیز وجود دارند. این جانوران تخم گذارند و تخم ها در داخل کوکون ها که به وسیله کمربند تناسلی ترشح می شود قرار می گیرند. چرخه ی زیستی آن ها مستقیم بوده و مرحله ی لاروی ندارند و نوزادان به محض آزاد شدن قادر به زندگی مستقل هستند.

زالوهایی که در اروپا و امریکا برای مصارف پزشکی به کار می روند اغلب در گروه هیرودینیده قرار دارند: مانند مارکروبدلا دکورا و هیرودو مدیسینالیس.

مقالات مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *