تنوع زالوها

تنوع زالوها

تنوع زالوها

بررسی علمی تنوع زالوها

زالوها بر اساس شیوه های متفاوت تغذیه طبقه بندی شده اند. یک گروه از زالوهای آرواره دار یا گناتوبدلیدا مانند اعضای خانواده ی هیرودینیده یک برآمدگی سوزن مانند به نام خرطوم را داخل بدن میزبان فرو برده و آنزیمی به نام همتین ترشح می کنند که لخته های خون ایجاد شده را حل می کند. زالوهایی که از مایعات بدن کرم ها و حلزون های کوچک آب شیرین تغذیه می کنند، چنین دستگاهی دارند.

یک گروه زالوهای کرمی یا فارینگوبدلیدا آرواره یا دندان ندارند و کل شکار را می بلعند. غذای این ها به طور عمده شامل بی مهرگان کوچک است.

زالوها آنلیدهایی هستند که هر دو اندام پانما و تارچه در ساختار تشریحی آن ها کاهش یافته است. برخی مکنده ی خون مهره داران یا بی مهرگان بوده ( مانند گونه پیسیکولیده ) وسایر گونه ها اغلب شکارچی و یا حتی زباله گرد می باشند. اغلب ساکن آب های شیرین (هر دو آب های ساکن و جاری) هستند. اما گونه های دریایی یا خشکی زی نیز وجود دارند. این جانوران تخم گذارند و تخم ها در داخل کوکون ها که به وسیله کمربند تناسلی ترشح می شود قرار می گیرند. چرخه ی زیستی آن ها مستقیم بوده و مرحله ی لاروی ندارند و نوزادان به محض آزاد شدن قادر به زندگی مستقل هستند.

زالوهایی که در اروپا و امریکا برای مصارف پزشکی به کار می روند اغلب در گروه هیرودینیده قرار دارند: مانند مارکروبدلا دکورا و هیرودو مدیسینالیس.

Share this post

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *